Ekonomická analýza pre výrobcov hydraulických komponentov

Táto ekonomická analýza bola vykonaná na základe požiadavky zákazníka. Vzhľadom na to, že už bola realizovaná v roku 2021 a následne v roku 2024, bolo možné porovnať základné parametre a ich vývoj.

V roku 2021 bol hlavný ekonomický ukazovateľ výroby stlačeného vzduchu (merná spotreba energie na stlačenie 1 m³ vzduchu) v analýze vyhodnotený na 0,139 kWh/m³. V roku 2024 bola zistená hodnota 0,131 kWh/m³. Tento zdanlivo malý posun k lepšiemu o 6 % však v praxi znamená úsporu približne 235 tis. Kč ročne. Za 10 rokov životnosti kompresorovne to predstavuje náklad na výmenu všetkých strojov.

Náklady na výrobu vzduchu_analýza nákladov

K zmene došlo výmenou strojového parku a lepším nastavením regulácie v porovnaní s rokom 2021. V analýze však bolo konštatované, že je možné dosiahnuť ďalšie významné úspory optimalizovaním regulácie, napríklad nadradeným riadením alebo lepším nastavením kaskády tak, aby frekvenčne riadené kompresory minimálne odľahčovali. Tento potenciál sa pohyboval okolo hodnoty 13 % nákladov, čo predstavuje približne 440 tis. Kč na nákladoch za elektrinu a celkovo, spolu so znížením servisných požiadaviek a opotrebovania strojov, až 480 tis. Kč ročne.

Náklady na výrobu stlačeného vzduchu_analýza nákladov

Ďalším zaujímavým výstupom z analýzy bolo určenie celkovej hodnoty únikov v netesnostiach, ktoré boli následne vyhľadávané v jednotlivých bodoch únikov pomocou ultrazvuku.

Celkové úniky bolo možné odčítať z grafu spotreby vzduchu v čase, keď výroba úplne stála, ale kompresory stále bežali. Táto hodnota bola 55 l/s, čo finančne predstavuje zbytočné náklady navyše vo výške 952 tis. Kč ročne.

Namerané úniky vzduchu_analýza

Z uvedeného vyplýva, že aj modernizovaná kompresorovňa s relatívne novými strojmi môže vykazovať výraznú neefektivitu výroby a zároveň je možné ušetriť aj na spotrebe vzduchu v prevádzke odstraňovaním únikov.

V tomto prípade bol teda potenciál úspor celkovo 39 % = 1,432 tis. Kč za rok.