Kompaktný prietokomer vzduchu bez ukľudňovacie časti

Nový kompaktný prietokomer vzduchu od nemeckého výrobcu CS Instruments GmbH sa vyznačuje zaujímavým usporiadaním. Bežné kalorimetrické prietokomery potrebujú pre svoje presné meranie ukľudňujúca potrubia v dĺžke 10 až 30 x DN (násobkov priemeru potrubia). Tento prietokomer však vzhľadom na použitie difúzora môže byť namontovaný aj do potrubia bez ukľudňujúca časti. Zástavbová dĺžka je púhych 135 mm. Vyrábí sa v dimenziách ¼ až 2 “a v rozsahu merania podľa vnútorného priemeru 3,6 až 1195 m3/hod (v max.flow verzii až 1450 m3/hod). Je vhodný pre vzduch i bežné technické plyny (Ar, CO2,N2,O2,N2O)

Standartní presnosť merania je 1,5 %, čo je veľmi dobrá hodnota. Oproti meradlám s ukľudňujúca častí môže byť dodaný aj s nižšou presnosťou merania 6 %, ktorá je vhodná pre aplikácie s potrebou iba orientačných meranie spotrieb napríklad jednotlivých strojov.

Môže byť dodaný aj vo variante s integrovaným meraním tlaku.

Tento prístroj má zachované všetky možnosti nastavenia parametrov a výstupy cez komunikačné rozhranie – analógový výstup 4 až 20 mA, pulzný výstup, RS485 – modbus RTU. Jeho použitie vzhľadom k cene je tak veľmi zaujímavé pre monitoring spotreby jednotlivých častí výroby i centrálnej kompresorovne.