Výpočtový výkon v boji proti COVID-19. Pridajte sa aj vy.

Poskytli sme voľný výpočtový výkon našich serverov pre projekt Folding@Home, za ktorým stojí vedci z kalifornskej univerzity Standford. Projekt existuje už dvadsať rokov a zameriava sa na molekulárnej fyziku, predovšetkým simulovanie skladanie bielkovín a testovanie liekov.
Folding@Home sa rozhodol bojovať proti COVID-19 tým, že bude analyzovať štruktúru vírusu, najmä tzv “spike proteín", ktorý má za následok to, že sa vírus rýchlo a ľahko zachytáva na receptoroch proteínov v pľúcnych bunkách.
Cieľom vedcov je vyvinúť druh proteínu, ktorý bude schopný blokovať proteín vírusu a zamedzí infekciu pľúcnych buniek. Proteíny sú ale zložitá a dynamická štruktúra, je potreba simulovať veľa kombinácií, aby sa dospelo k tomu, ako funguje.
Rýchlosť a presnosť simulácií je závislá na výpočtovom výkone. Prispieť svojim výpočtovým výkonom môže ktokoľvek. Pre aplikáciu môžete dedikovat výkon svojho procesora a grafickej karty tak, aby ste boli schopní zabezpečiť váš bežný prevádzku serverov. Aplikácia je k stiahnutiu na webe Folding@Home.